Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
29 червня 2016 року на офіційному веб-сайті та у газеті Верховної Ради України «Голос України» оприлюднено Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)». Зазначений Закон було прийнято на пленарному засіданні Верховної Ради України 2 червня 2016 року. За відповідний законопроект № 3524 проголосували 335 народних депутатів.28 червня 2016 року Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» підписав Президент України Петро Порошенко.
У своєму виступі на урочистому засіданні Верховної Ради України з нагоди Дня Конституції Президент України Петро Порошенко анонсував оприлюднення змін до Конституції України та зазначив: «Ми – на порозі фундаментальних змін у суддівській системі, але не забуваймо, що посіяне не одразу жнуть: воно потребує часу, щоб прорости, заколоситися та дозріти. Суди не змінити за один день. На впровадження реформи знадобиться кілька років, але в результаті цієї кропіткої роботи всі українці отримають нову судову систему, те, чого вони прагнули: більш чесну, більш незалежну та більш справедливу».
Нагадаємо, що згідно з прийнятими змінами до Конституції в Україні діятиме Вища рада правосуддя, яка:
1) вносить подання про призначення судді на посаду;
2) ухвалює рішення стосовно порушення суддею чи прокурором вимог щодо несумісності;
3) розглядає скарги на рішення відповідного органу про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора;
4) ухвалює рішення про звільнення судді з посади;
5) надає згоду на затримання судді чи утримання його під вартою;
6) ухвалює рішення про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя;
7) вживає заходів щодо забезпечення незалежності суддів;
8) ухвалює рішення про переведення судді з одного суду до іншого.
З дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» до утворення Вищої ради правосуддя її повноваження здійснює Вища рада юстиції. Вища рада правосуддя утворюється шляхом реорганізації Вищої ради юстиції. До обрання (призначення) членів Вищої ради правосуддя цей орган діє у складі членів Вищої ради юстиції протягом строку їх повноважень, але які не можуть тривати довше, ніж до 30 квітня 2019 року.
Повний текст Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» можна переглянути за посиланням: http://www.golos.com.ua/article/271528
Закон набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім частини шостої статті 124 Конституції України в редакції цього Закону, яка набирає чинності через три роки.
Зазначимо, що для повноцінної реалізації судової реформи в Україні, окрім прийняття змін до Конституції України в частині правосуддя, необхідно набрання чинності Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та прийняття Закону України «Про Вищу раду правосуддя», робота над яким наразі триває.